Georgian Academy of Natural Sciences
აკადემიის პრეზიდენტი კოინონის საპატიო წევრად აირჩიეს ...
ათენის აკადემიამ, ქვეყნის უმაღლესმა ინტელექტუალურმა ინსტიტუტმა, დააარსა ახალი ორგანიზაცია — „აკადემიების საერთაშორისო საზოგადოება (კოინონი)“. „კოინონის“ საინაუგურაციო სიმპოზიუმი, რომელიც ამ ეტაპზე მსოფლიოს 36 აკადემიას აერთიანებს, 2026 წლის 9–10 თებერვალს გაიმართა ათენის აკადემიის ისტორიულ ნეოკლასიკურ შენობაში (პანეპისტიმიუსის ქ. №28). სიმპოზიუმი დაემთხვა აკადემიის დაარსებიდან 100 წლის იუბილეს, რაც ღონისძიებას განსაკუთრებულ ისტორიულ და სიმბოლურ მნიშვნელობას ანიჭებს.
„აკადემიების საერთაშორისო საზოგადოება (კოინონი)“ წარმოადგენს ათენის აკადემიის ახალ, ამბიციურ საერთაშორისო ინიციატივას, რომელიც შთაგონებულია პლატონის აკადემიის ფუნდამენტური ღირებულებებით. მისი მიზანია აკადემიებსა და მეცნიერების, ლიტერატურისა და ხელოვნების გამორჩეულ წარმომადგენლებს შორის ინტერდისციპლინარული თანამშრომლობისა და შინაარსობრივი დიალოგის ხელშეწყობა გლობალურ დონეზე.
საინაუგურაციო სიმპოზიუმმა აღნიშნა „კოინონის“ ოფიციალური ამოქმედება და მისი სწრაფვა ინტელექტუალური თანამშრომლობის ახალი საერთაშორისო ინსტიტუტის საფუძვლის ჩამოყალიბებისკენ. ამასთანავე, სიმპოზიუმი დაგეგმილია ჩატარდეს ოთხ წელიწადში ერთხელ, როგორც შეხვედრისა და იდეათა გაცვლის პლატფორმა ჩვენი დროის უმნიშვნელოვანეს საკითხებზე, მეცნიერული ცოდნის კულტურასა და ჰუმანიზმთან დამაკავშირებელი ხიდის როლით.
სიმპოზიუმის თემატიკა მოიცავდა ფართო ინტერდისციპლინურ სპექტრს — ბუნებრივ, თეორიულ, სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებებს, აგრეთვე ხელოვნებისა და ლიტერატურის სფეროებს — განსაკუთრებული ყურადღებით თანამედროვე გლობალურ გამოწვევებზე, როგორიცაა ხელოვნური ინტელექტი, კლიმატური კრიზისი, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა და საზოგადოებების მდგრადობა. სიმპოზიუმში მონაწილეობა მიიღეს მსოფლიოს წამყვანი აკადემიების წევრებმა, საერთაშორისოდ აღიარებულმა მეცნიერებმა, აკადემიკოსებმა და ინტელექტუალებმა.
„აკადემიების საერთაშორისო საზოგადოების (კოინონის)“ საქმიანობა ყოველ ოთხ წელიწადში ერთხელ კულმინაციას მიაღწევს მსოფლიო ინტელექტუალური ოლიმპიადის ორგანიზებით, რომლის მიზანია ათენის — და განსაკუთრებით პლატონის აკადემიის ისტორიული ადგილის — და ათენის სკოლის ღირებულებების წარმოჩენა, როგორც კაცობრიობისთვის რთულ ეპოქაში ცოდნის, მეცნიერებისა და კულტურის საერთაშორისო დიალოგის მარადიული ორიენტირისა.